Kolory Tabliczek

Materiały i kolory do wykonania tabliczek.

Tabliczki wykonujemy z wysokiej jakości materiałów produkowanych przez amerykańską firmę Rowmark oraz szwajcarską InnoPlastics. Laminaty to dwuwarstwowe tworzywa przystosowane do grawerowania i cięcia laserami CO2. Mają wiele kolorów pastelowych oraz metalicznych.
 kolory laminatów
 


Cienka warstwa wierzchnia odpowiada za kolor tabliczki, gruba warstwa tła nadaje kolor grawerunkowi na tabliczce. W niektórych laminatach wierzchnia warstwa jest metalizowana, imitując prawdziwy metal. Dla zwykłego użytkownika różnica między tabliczką z laminatu a tabliczką metalową jest niezauważalna. Metalizowany laminat ma tą przewagę nad metalem (mosiądzem, stalą, balchą aluminiową czy miedzianą), że nie rdzewieje, nie pokrywa się patyną czy śniedzią, łatwo się graweruje i wycina. Ma jednak wady - łatwiej niż metal można go porysować i uszkodzić. Większość laminatów przystosowana jest do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Na tabliczkach wykonanych z takiego materiału barwniki mogą się rozkładać pod wpływem promieni UV gdy tabliczka jest wystawiona na światło słoneczne. Warstwa metaliczna może się odbarwiać pod wpływem wilgoci. Z tego powodu produkowane są specjalne laminaty do zastosowań zewnętrznych. Takie tabliczki mają dodatkową wierzchnią warstwę odporną na promienie UV i wilgoć. Czasami tabliczki mają być stosowane w warunkach przemysłowych - gdzie łatwo o uszkodzenie czy zabrudzenie, gdzie jest wysoka temperatura, zawilgocenie, pył, opary chemiczne. Dla takich przypadków są specjalne laminaty przemysłowe. Tabliczki z takiego materiału mają grubszą i twardszą warstwę wierzchnią, sa odporne na trudne warunki. Takie materiały są nieco droższe , a grawerowanie trwa dłużej, tak więc cena tabliczek jest wyższa. Przy zamawianiu grawerowanej tabliczki warto zaznaczyć, że ma być umieszczona na zewnątrz albo w trudnych warunkach. Użyjemy wtedy odpowiedniego materiału.
 
przykłady tabliczek z laminatu
 
Typowe kolory laminatów grawerskich stosowanych do grawerowania tabliczek:
Tabliczki w kolorach metalicznych


Kolor tabliczek metalizowanych (złotych, srebrnych, brązowych, miedzianych) można określić słownie albo za pomocą symboli z katalogu. Określanie słowne jest bardzo zwodnicze, bo niełatwo opisać takie kolory. Poniżej pokazujemy zdjęcia takich tabliczek.Proszę zwrócić uwagę jak bardzo zmienia się odcień tabliczki w zależności od oświetlenia i kąta pod którym ogląda się tabliczkę. Metalizowana powierzchnia tabliczki odbija światło, odbijając kolory otoczenia podobnie jak lustro. To, co pod jedny kątem wydaje się bardzo jasne, za chwilę, gdy zmienimy oświetlenie albo spojrzymy pod innym kątem, może wydawać się ciemne. Z tego powodu aby mówić o kolorze tabliczki, trzeba mieć przed sobą próbkę materiału lub wzornik-katalog. Tylko wtedy ocena koloru może być pewna.

Natomiast wszystkie zdjęcia tabliczek i słowne opisy obarczone są sporym błędem i należy je traktować umownie.

 kolory laminatów - metaliczne
 
 

Tabliczki kolorowe "zwykłe"

W wypadku kolorów niemetalicznych kolor tabliczek jest dość jednoznaczny, nie zależy od oświetlenia i odbicia światła. Kolory są opisane wg standardu kolorów RAL i mając taki wzornik można bez problemu sprawdzić rzeczywisty kolor materiału. W 99% wypadków nie jest konieczna aż tak dokładna identyfikacja koloru, wystarcza opis słowny np żółty, czerwony, niebieski itp. Dlatego we wzorniku poniżej pozostawiliśmy tylko słowne opisy. Jeżeli wzornik nie zawiera koloru tabliczki jaki Państwo poszukujecie, prosimy o kontakt. Jest jeszcze trochę kolorów rzadziej stosowanych, które można sprowadzić na zamówienie.
 
pozostałe kolory laminatów

Znajdź nas na