Jak grawerujemy


W naszym zakładzie do grawerowania używamy trzech rodzajów laserów: laserów CO2, lasera YAG i lasera fibrowego.

Wszystkie używane przez nas maszyny to sprzęt najlepszych firm, najwyższej jakości.

Nasi pracownicy systematycznie podnoszą swoje umiejętności i wiedzę na szkoleniach i targach branżowych.

Dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą jakośś grawerowania, spełniającą oczekiwania wymagających klientów.

laser explorer
laser epilog helix
laser universal
rotacyjna do szkła
 

Lasery CO2

Lasery te - widoczne na zdjęciach obok - przeznaczone są do grawerowania na drewnie, sklejce, skórze, szkle, kamieniu, pleksie, laminatach grawerskich i anodowanym aluminium.
Można nimi grawerować na większości materiałów organicznych.
Lasery tego typu nie radzą sobie z grawerowaniem metali.

Więcej na temat materiałów które można grawewrować napisano na stronie: jakie materiały mozna grawerować

Powierzchnia robocza to 60 x 30cm, 61 x 45,5 cm i 80 x 50cm - czyli takie największe rysunki możemy wygrawerować.
Sam materiał grawerowany może być nieco większy.

Do grawerowania szkła (kieliszków, kufli, butelek) używamy tzw. przystawki rotacyjnej, czyli urządzenia które obraca przedmiot w trakcie grawerowania umożliwiając wykonanie rysunku na pełnym obwodzie.

Głębokość grawerowania laserem jest bardzo niewielka, znacznie mniejsza niż przy tradycyjnym grawerowaniu.
Na drewnie może to być od kilku dziesiątych milimetra do pół milimetra. Czasami można dojść do milimetra, jednak wiąże się to z bardzo powolną pracą. Mimo niewielkiego zagłębienia rysunek jest wyraźny i kontrastowy.
W wypadku szkła zagłębienia nie ma wcale, zmienia się jedynie struktura i kolor dając srebrzystobiały kontrastowy rysunek.
W pleksie zagłębienie jest podobne jak w wypadku drewna, mierzone w ułamkach milimetra. Jednak kolor jest biały i wyraźny.
W laminatach grawerskich głębokość rysunku to setne części milimetra, czasami kilka dziesiątych mm. Materiały te są tak wykonane, że w zupełności wystarcza to do uzyskania wyraźnego rysunku.
 

Więcej informacji na temat działania laserów CO2 możnaznaleźć na stronie: Jak działa laser

 
Lasery YAG i fiber  

Lasery YAG i fiber

Lasery te - widoczne na zdjęciach obok - przeznaczone są do grawerowania na metalach. Można nimi grawerować na większości metali -jednak efekty różnią się zależnie od rodzaju metalu.

Na stali rysunek może mieć kolor od jasnoszarego do ciemnobrązowego - zależnie od rodzaju stali.
Na aluminium rysunek może być jasnoszary do srebrzystobiałego.
Metale chromowane mają kolor szary - od jasno do ciemno szarego.
Na mosiądzu rysunek jest blady, słabo widoczny, z małym kontrastem. Jednak jeżeli mosiądz jest lakierowany, tak jak np. w wypadku długopisów czy piór, to laser usuwa lakier i spod spodu widać ładny złoty kolor metalu. W takim wypadku kolor grawerki jest złoty.
Złoto i srebro grawerują się na ciemno - ciemno szary, czasem rudawy kolor.

Laserem tym można znakować niektóre plastiki. Laser powoduje zmianę w barwnikach nadających kolor plastikowi i w ten sposób powstaje czytelny rysunek. Efekt zależy od rodzaju plastiku i rodzaju barwnika - jest dość trudny do przewidzenia. Czasem bywa biały, czasem szary, czasem ciemnoszary. W niektórych wypadkach bywa różowy, niebieski lub zielonkawy.
Niestety nigdy nie wiemy czego użyto do wyprodukowania danego przedmiotu i dlatego trudno z góry przewidzieć co wyjdzie przy próbie znakowania plastiku.

Głębokość grawerowania YAG-iem jest minimalna, mierzona w setnych częściach milimetra. Jednak dzięki zmianom struktury materiału i związanych z nią odbarwieniom rysunki są czytelne i wyraźne.
Grawerowanie laserem fibrowym pozwala na głębsze grawerowanie. Glębokość 1 czy 2 mm można osiagnąć. Ale wiąże się to z wydzieleniem bardzo dużej ilości ciepła - bo cały ten wygrawerowany metal musi wyparować. Nie tylko stopić się, ale wyparować. A to można osiągnąć w bardzo wysokiej temperaturze. Skutkiem takiego nagrzania może być przegrzanie i deformacja materiału.

Lasery YAG i fiber są bardzo szybkie i dokładne, lecz mają niewielką powierzchnię roboczą : 10 x 10 cm

 

Znajdź nas na